تامین آب شرب، اولویت اول شهرها و روستاهای شمال استان است

🔹معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی گفت: با توجه به حجم مخازن سدهای شهرستان ماکو، درخصوص سد ماکو اولویت با تامین آب شرب و سد شهید قنبری کشت محصولات کشاورزی با نیاز آبی کم مورد تاکید است.

🔹جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان های ماکو، شوط و پلدشت عصر دیروز به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی و با حضور جمعی از مسئولان استان و شهرستان در فرمانداری ماکو برگزار شد.

🔹یاسر رهبردین در این جلسه با اشاره به اینکه سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت در پایاب سد ماکو به صورت مشترک از این آب در کشاورزی استفاده می‌کنند، افزود: با توجه به اینکه حجم مخزن سد ماکو نسبت به سال‌های گذشته 57 درصد و حجم بارش ها نیز نسبت به سال گذشته 26 درصد کاهش داشته، ضروری بود که شورای حفاظت از منابع استان برای این منطقه تشکیل شود.

🔹معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه 16 میلیون مترمکعب آب شرب از سد ماکو برای شهرهای ماکو، شوط و تعدادی از روستاهایی که در مسیر قرار دارند، نیاز است، خاطرنشان کرد: مصوب شد که تامین آب شرب اولویت اول بوده و در کنار آن تامین حداقل آب کشاورزی براساس برنامه‌ای که جهاد کشاورزی ارائه می دهد، اولویت بعدی می باشد تا بتوانیم آب شرب را مدیریت کرده و مشکلی در تامین آب شرب نداشته باشیم.

🔹وی در ادامه با اشاره به پایاب سد شهید جواد قنبری و وضعیت مشابه آن نسبت به سال گذشته، افزود: اما با توجه به کاهش بارش ها و افزایش دما، احتمالاً ورودی سد در ماه‌های آتی کم خواهد شد و ضروری است که به سمت کشت های کم آب مانند گندم و کلزا حرکت شود تا مشکلی در تامین آب کشاورزی در پایاب سد شهید جواد قنبری که در دو حوزه شهرستان‌های ماکو و شوط قرار دارد، وجود نداشته باشد.

🔹رهبردین همچنین یادآوری کرد: در اراضی پایاب سد ماکو نیز امسال با توجه به اولویت تامین آب شرب و کمبود آب کشاورزی، جهاد کشاورزی برنامه‌هایی خواهد داد که اولویت با تامین آب باغاتی خواهد بود که هم اکنون وجود دارد.

🔹معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در پایان تصریح کرد: کشاورزان الگوی کشت را رعایت کرده و به سمت کشت محصولات کم آب مثل گندم و کلزا رفته و با توجه به کاهش بارش ها، باغات نباید توسعه پیدا کرده و به سمت کشت های پرآب مثل یونجه و چغندرقند نباید حرکت شود تا در کنار رونق کشاورزی، در بحث تامین آب شرب مشکلی نداشته باشیم.